Chcete svým dětem dopřát menší svačinku? Anebo jim dát zdravou náhradu sladkosti, když je zrovna honí mlsná? Vaše ratolesti ocení třeba kukuřičné, rýžové či pohankové křupky, které můžou chutnat po ovoci, jogurtu, nebo dokonce bio zelenině. Ne všechny křupky, které najdete v regálech obchodů, jsou však pro zdraví vašich dětí vhodné. Který typ této pochoutky je pro ně tedy ten nejzdravější?
Zdravé mlsání: Jak na něj?
Stačí se s malými dětmi projít po supermarketu a už vám do nákupního vozíku skládají balíčky se slanými a smaženými snacky či křupkami. Pokud nechcete podporovat jejich nezdravé mlsání, vrátíte tyto dobrůtky obsahující konzervační látky či umělá aromata zase zpátky do regálu. Vaše děti totiž můžou mlsat i mnohem zdravějším způsobem.
Co si pod zdravým mlsáním představit? Zkuste svým nejmenším dát třeba bezlepkové kukuřičné, rýžové, pohankové či špaldové křupky, ať už bez příchutě, anebo s podílem ovoce, jogurtu či bio zeleniny.
Po těchto nadýchaných a křehkých křupkách, na kterých si můžou začít pochutnávat už šestiměsíční batolátka, se v dětské mističce jednoznačně zapráší. Dávejte svým dětem takové křupky, které neobsahují žádné konzervační látky, umělá barviva, aromata ani sůl a ve kterých najdete pouze základní kvalitní suroviny. To je pro zdraví vašich dětí to nejzásadnější.
Při jakých příležitostech si může vaše dítě na zdravých křupkách smlsnout?
- Když potřebuje zahnat menší hlad.
- Když má chuť na sladkost, solený snack, nebo dokonce chipsy. Takové bezlepkové kukuřičné křupky jsou mnohem zdravější alternativou.
- Když mu chcete dát menší svačinku.
- Když jej potřebujete zabavit v kočárku nebo v autě. Dříve za tímto účelem dávali rodiče svým dětem rohlík, teď mají na výběr mnohem zdravější řešení. Kukuřičné, rýžové, pohankové či špaldové křupky proto mějte vždy s sebou, a to třeba v uzavíratelné krabičce.
Zvláště kukuřičné křupky, které mají podélný tvar a širší průměr, jsou skvělou pomůckou pro cvičení jemné motoriky batolátek. Malé dítě, které už přešlo na pevnou stravu, si jejich prostřednictvím trénuje úchop. Tento typ křupek tak můžete dávat svým ratolestem už od šesti měsíců věku. A nebojte se, že se kvůli křupce zakucká. Kukuřičná křupka má totiž tu skvělou vlastnost, že se po vložení do úst během chvíle rozpustí na jazyku.
Kukuřičné křupky: Zdravá dobrota, která je u dětí na prvním místě
Co se zdravějších alternativ křupek týče, u dětí bezkonkurenčně vedou ty kukuřičné. Nejen, že jsou chutné a skvěle padnou do dětské ručky, nabízejí vašim ratolestem řadu zdravotních benefitů. Najdete v nich spoustu vlákniny, ale také vitamin B1 nebo některé minerály jako hořčík, železo, draslík či fosfor. Co podstatné byste ze zdravotního hlediska měli o kukuřičných křupkách vědět?
- Jsou lehce stravitelné.
- Jsou vhodnou potravinou při zácpě.
- Zklidňují střevní sliznici.
- Mají mírný diuretický účinek.
Zdravé křupky: Je libo červená řepa nebo brusinka?
Jestliže dbáte na složení jídelníčku svých dětí, kukuřičné, rýžové, pohankové nebo špaldové křupky by v něm neměly rozhodně chybět. Jde totiž o zdravější alternativu sladkostí i solených snacků. Tyto zdravé křupky můžete svým dětem zakoupit i v bezlepkové variantě, anebo s různými příchutěmi.
Chutnat jim bude třeba jahoda, jablko s mrkví, lesní ovoce, brusinka nebo švestka se skořicí. Alternativou čokolády je zase karob s kokosem. Výtečné jsou také křupky jogurtové, a dokonce křupky doplněné o výrazný podíl bio zeleniny, jako je červená řepa, mrkev nebo špenát.
Bezlepkové kukuřičné, rýžové, pohankové nebo špaldové křupky nejsou zdravým mlsáním či svačinkou pouze pro nejmenší děti. Jelikož neobsahují lepek, jsou vhodné i pro celiaky.
I v případě zdravé alternativy křupek platí: Všeho s mírou
Zvláště pro nejmenší děti je ve stravě velmi důležitá pestrost. Proto jim k zahnání hladu či jako menší svačinku nabízejte i další vhodné potraviny. Zdravou alternativu křupek svým ratolestem nedávejte každý den. A když už jim tyto křupky nasypete do mističky nebo dáte do krabičky, nezapomeňte jim nabídnout také kousek ovoce.